Життя за межею виживання

Зарплати нам вистачає тільки на найнеобхідніше, якось сказала моя добра знайома, полтавка Марина. Ми не можемо дозволити собі купувати побутову техніку чи навіть високоякісне імпортне шкіряне взуття. Тільки продукти харчування, розрахунок за комірне, кишенькові гроші для дітей – на це йдуть усі наші заробітки, додала жінка. І хоча заглядати в чужі гаманці не прийнято, все ж зазначу, що на кожного члена сім’ї у Марини припадає щонайменше по 4 тисячі гривень на місяць. Звісно, з огляду на сьогоднішні ціни, високими такі доходи не назвеш. Придбати на них якусь цінну річ неможливо, але ж є люди, котрі якось виживають, маючи удвічі менше коштів. І таких, на жаль, тисячі, а може, й десятки тисяч.

Листа до “Зорі Полтавщини” надіслала мешканка села Веприк Гадяцького району Лідія Яківна Здойма. У ньому зокрема йдеться:
“..Звертаюся до вас із великим проханням про допомогу. Я фактично дитина війни, але доплату за такий статус не отримую, хоча відповідні документи подані 3 роки тому. У казначейській службі мені повідомили, що мої документи розглянули, нарахування вже проведені, і навіть суму до виплати мені повідомили. Але виплатити нараховані кошти ніхто не поспішає. А гроші зараз дуже потрібні, адже моя пенсія складає 1350 гривень. Зараз усе коштує дуже дорого, особливо природний газ. Він “забирає” усю мою пенсію”.
– Статус дитини війни встановлюється автоматично, якщо особа під час закінчення Другої світової війни не досягла 18-річного віку і є громадянкою України. Лідія Яківна вже давно має такий статус і отримує доплату, але це зовсім невелика стабільна сума, яка становить трохи більше 60 гривень. Як дитина війни Лідія Здойма також перебуває і в реєстрі пільговиків, – зазначила заступник директора департаменту – начальник управління соціального захисту населення ОДА Світлана Матуйзо.
Вона також додала, що загалом розмір пенсії залежить від стажу роботи та заробітної плати пенсіонера. Із 1 грудня 2018 року мінімальна пенсія зросла до 1497 гривень. Фактично підтвердили нам це й у головному управлінні Пенсійного фонду України (ПФУ) в Полтавській області.
– Для таких категорій громадян, як діти війни, не встановлено окремого мінімального розміру пенсії. Такий мінімальний розмір встановлюється, наприклад, для учасників бойових дій та інвалідів війни. Діти війни за свій статус щомісяця отримують доплату до пенсії у розмірі 66 гривень, і окремо вона не виділяється. Із 1 січня 2019 року пенсії для пенсіонерів, які досягли 65-річного віку, і старших, і тих, які мають не менше 30 років стажу, знову перераховано, тож нині вони доведені до 1668 гривень за місяць, – повідомила начальник управління пенсійного забезпечення ПФУ Ірина Товстоножко.
Якщо в людини є достатній стаж, мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності достатнього страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV).
Оскільки зі спілкування з нашими респондентами з’ясувалося, що, скоріш за все, Лідія Яківна Здойма в питаннях визнання її дитиною війни та нарахування доплати за такий статус позивалася до судових інстанцій, ми звернулися до фахівців Державної казначейської служби в Полтавській області. Нам пояснили, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України за № 440 передбачався окремий порядок виплати боргів, які виплачувалися казначейством. Ця постанова передбачала певний порядок: пенсіонери зверталися до Державної виконавчої служби (ДВС), ДВС зверталася до казначейства з питаннями розрахунку за борговими зобов’язаннями. У казначействі створена “жива” черга пенсіонерів на отримання заборгованості із пенсійних виплат за судовими рішеннями. Такі виплати проводяться вже приблизно протягом року. Отож, як мовиться, крига скресла. Документи Лідії Яківни Здойми нині перебувають на обліку й опрацювані у казначействі.
– Пенсійний фонд надає нам довідку в справі того чи іншого пенсіонера, тож тільки вони володіють інформацією щодо тієї чи іншої особи. А ми лише виплачуємо їхні борги, згідно з наданою інформацією. Нараховує кошти Пенсійний фонд, – запевнила головний спеціаліст-юрисконсульт юридичного відділу головного управління Державної казначейської служби в Полтавській області Анна Ткаченко. – За справою Лідії Здойми, за
№ 2А1350/10, сума відшкодування становить 2315,5 гривні. Це заборгованість, яку Пенсійний фонд мав би виплатити Лідії Здоймі в 2010–2011 роках. Але Пенсійний фонд не зміг виконати відповідне судове рішення, ці кошти так і не були виплачені. Тож після 2014 року запрацювала постанова № 440, і нині ми виконуємо це судове рішення замість Пенсійного фонду й управління праці, де останні є боржниками. Справа Лідії Здойми перебуває на виконанні і буде виконуватися Державною казначейською службою України приблизно в березні-квітні 2019 року.
* * *
Хочеться сподіватися, що такий тривалий і виснажливий марафон, який пройшла Лідія Яківна Здойма для того, щоб отримати кількарічну заборгованість держави з виплати копійчаної надбавки за статус дитини війни, закінчиться позитивно, й жінка зрештою отримає ці кошти. Але ж не слід забувати, що це лише одноразова виплата, погашення боргу. А жити, точніше виживати, Лідії Яківні, як і тисячам інших українців із мінімальними доходами, й надалі доведеться на ту ж таки мінімальну, а можливо, й іще меншу пенсію. Отаке воно – життя за межею виживання…

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий