Живе спілкування з людьми,  які бажають знайти роботу, а не отримати  статус і соціальні виплати

Живе спілкування з людьми, які бажають знайти роботу, а не отримати статус і соціальні виплати

Гідна робота, як і здоров’я та сім’я, за даними соціологічних досліджень, є одним із головних пріоритетів людини у будь-якій державі світу. А у нашій країні в нинішні нелегкі часи проблема працевлаштування є взагалі надзвичайно гострою. Статистика стверджує, що трудова міграція у більш заможні держави зростає. Особливо активізувалися ці процеси після впровадження безвізового режиму з країнами Євросоюзу.
Хоч заробітки на чужині й більші, але досить часто заробітчани виявляються ошуканими, а на Батьківщині без нагляду і спілкування з одним, а іноді й обома батьками залишаються діти. Буває, що через тривале проживання окремо руйнуються сім’ї.
Допомогти працевлаштуватися на рідній землі, в своєму регіоні, – такою є мета традиційних «Ярмарків зайнятості», які проводить Полтавська міськрайонна філія Полтавського обласного центру зайнятості.

На захисті миру і правопорядку

Кожного разу в «Ярмарках зайнятості» беруть участь десятки роботодавців, заходи відвідують близько двох тисяч мешканців обласного центру та Полтавського району. До речі, це не лише ті, хто стоїть на обліку в Центрі зайнятості, а й працевлаштовані громадяни, які з певних причин вважають, що роботу, а подекуди і фахову спрямованість, треба змінювати.
У заході, що відбувся 21 березня у приміщенні виставкової зали міського Будинку культури, взяли участь 40 роботодавців. Серед них – державні установи, потужні банки (ПриватБанк та Ощадбанк), відомі в області підприємства (АТ «Полтавський турбомеханічний завод», ПРАТ «Електромотор», ТОВ «Полтавахліб-3», ТОВ «БК «Комбінат виробничих підприємств», КП «Полтаватеплоенерго». Також і приватні фірми та підприємці. Вперше у подібному заході брав участь соціальний партнер Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості – Військовий коледж сержантського складу Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут.
Саме зі спілкування з військовими «Зоря Полтавщини» розпочала відвідини «Ярмарку вакансій». Як зазначали представники коледжу, на жаль, багато хто в Україні не усвідомлює, що війна не закінчилася, бойові дії на сході тривають і зупинити російську агресію можна, лише маючи підготовлену, добре навчену армію. Ніхто в світі не буде воювати за Україну. Це – справа українців. Тож військовий учбовий заклад запрошує на навчання чоловіків і жінок віком до тридцяти років (до війни у коледжі навчалася лише молодь). Після двох з половиною років опанування військової справи, при повному матеріальному забезпеченні державою, випускники будуть отримувати сержантську заробітну плату (на сьогодні це близько 11 тисяч гривень).
Від дев’яти з половиною тисяч гривень отримуватимуть громадяни, які виявлять бажання служити в поліції охорони і, звичайно, будуть відповідати поставленим вимогам щодо фізичної підготовки, психологічних та морально-етичних вимог. Вищезазначена зарплатня виплачуватиметься атестованим співробітникам, вільнонаймані співробітники поліції охорони отримуватимуть менше, але й процес влаштування на роботу відбувається швидше, лише на підставі Кодексу законів про працю. Ті ж, хто хоче стати атестованим співробітником, мають пройти відповідний конкурс, про який раз на місяць оголошується на сайті Національної поліції, та відповідні процедури.
Як зазначила начальник відділу кадрового забезпечення поліції охорони в Полтавській області підполковник поліції Світлана Замахіна, співпрацею з Полтавським обласним центром зайнятості силова структура задоволена, адже завдяки співробітникам Центру з’являється додаткова можливість влаштування на роботу справді гідних працівників, які шукають роботу.
– До речі, стали повертатися до нас і ті, хто свого часу вирішив виїхати на заробітки. Не буду кривити душею, були часи, коли багато хто подумав, що за кордоном – «рай земний». Ми з гідністю пережили ті часи, зараз багато хто приходить працевлаштовуватися знову. Звичайно, людина з досвідом роботи – це добре, але й ми тепер приймаємо на службу, враховуючи те, як нинішні пошуковувачі зарекомендували себе раніше, – зазначила підполковник Замахіна.

Вибір професій, шкала заробітків

Представники роботодавців з приватного сектора здебільшого просили не поширювати інформацію про рівень пропонованих заробітних плат, адже процес їх узгодження – справа безпосередньо підприємства і громадянина, що бажає влаштуватися на роботу. Все відбувається індивідуально і залежить від фахового досвіду людини, завдань, які ставляться. Але вибір професій та шкала заробітків були представлені досить широко. Від «мінімалки» чи доходу близько 5–6 тисяч у прибиральниці та охоронця до сум близько 10 тисяч гривень для представників робітничих спеціальностей.
Звичайно, кожен роботодавець хоче, щоб до нього прийшла працювати відповідальна та порядна людина. Про це казала і Ольга Миколаївна, представниця ТОВ «БК «Комбінат виробничих підприємств»:
– У нас будівельна організація, потрібен широкий спектр працівників – від водіїв до представників робітничих спеціальностей, охоронців. Наше підприємство має свої усталені традиції, і хотілося б, щоб людина, яку ми приймемо на роботу, була організована, добросовісна, чесна, не легковажна. Та, думаю, кожна фірма чи організація керується в першу чергу саме такими критеріями. Дуже сподіваємося, що цей ярмарок, а ми регулярно беремо участь у подібних заходах, знову допоможе і нам з пошуком необхідних працівників, і мешканцям міста та району в працевлаштуванні. До речі, це не правда, що серед молоді не популярна фізична робота та й взагалі молоді люди дивляться лише на закордон. Навпаки, приходять дуже позитивні, гарні молоді люди, які хочуть працювати і вміють це робити. Від себе, звичайно, гарантуємо офіційне працевлаштування, відповідний соціальний пакет.
«Зоря Полтавщини» поспілкувалася з кількома безробітними й громадянами, які бажають змінити роботу. Вимоги до заробітної плати у них різняться. Зокрема мешканка області, що шукає роботу за фахом (бухгалтер), згодна «відштовхуватися» від 6 тисяч гривень, а за десять може розглянути й питання зміни фаху. «Та все, звичайно, залежить від роботи, яку запропонують, умов праці. На будь-яку я не погоджуся. Виїздити на заробітки за кордон теж не планую. Краще жити і працювати вдома», – зазначила Ірина.
Нікуди не збирається виїжджати і Юрій Миколайович. Отримує пенсію по інвалідності, але мізерну – півтори тисячі гривень. «Трохи виручає невелика пасіка, але ціни на мед «застигли» – через конкуренцію з країнами, які вийшли на світовий, а подекуди – й український ринок. Тож шукаю роботу охоронця, в моєму віці на іншу влаштуватися важкувато, я майже передпенсійного віку, більшість роботодавців віддає перевагу молодшим. Погодився б на заробіток близько 8 тисяч гривень. Але таких пропозицій, які б відповідали моїм бажанням, не знайшов. Захід організований дуже добре. Буду шукати далі. Звичайно, тут, у Полтаві».
Іншої думки стосовно трудової міграції були два чоловіки, які залишали «Ярмарок зайнятості», не знайшовши пропозицій, що відповідають їхнім вимогам. Один з них, Сергій, зазначив: «Це дуже добре, що подібні заходи відбуваються, справа корисна, але, на жаль, знайти роботу, яка б задовольнила мене за рівнем оплати, не вдалося. Пропонують занадто мало. Менше десяти тисяч у місті заробіток бути не повинен! Якщо змінювати фах і йти на роботу, де потрібно працювати руками, все одно за кордоном зарплата більша. В перерахунку на українську валюту 12–15 тисяч завжди заробиш. Ціни на харчування майже не відрізняються, тож пошукаю ще трохи, а потім, можливо, «ставатиму на лижі». В Україні за фахом зарплати, на жаль, дуже низькі».

Попередній досвід, нові технології

Прокоментувати думки роботодавців і бажаючих працевлаштуватися «Зоря Полтавщини» попросила директора Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості Петра Петренка.
Він зауважив, що проведення подібних заходів спрямоване на різні категорії громадян, які шукають роботу. Це не лише безробітні, що перебувають на обліку в центрі зайнятості, а й молодь, випускники (до речі, є дуже позитивний досвід проходження практики на виробництві, стажування на підприємствах ще під час навчання). Ще одна категорія, як зазначалося вище, – це люди, які хочуть знайти себе в іншій професії.
У першу чергу ринок праці потребує працівників робітничих спеціальностей, зокрема аграрний сектор, сектор переробки, є попит на водіїв.
– Існує великий дисбаланс. Близько 70 відсотків безробітних, що перебувають у нас на обліку, – це люди з вищою освітою. Всього зареєстрованих безробітних близько двох тисяч. Вакансій близько тисячі, й більшість із них – саме робітничі спеціальності.
На жаль, престиж робітничих професій втрачено. Якщо подивитися, скільки випускається трактористів, то ця цифра дуже низька. Та, з іншого боку, завдяки цьому є пропозиції роботи з непоганими зарплатами. Тракторист може отримувати до 20 тисяч гривень на місяць. Знаю випадок, коли екскаваторник перейшов з одного підприємства на інше, бо йому запропонували зарплату близько 37 тисяч.
Серед нових напрямків діяльності служби зайнятості Петро Петренко назвав службу рекрутингу, яка працює з усім населенням, а не лише із непрацевлаштованими.
– Усі бажаючі і на цьому заході можуть залишити свої координати, кадрові анкети, які ми потім обробляємо і передаємо роботодавцям. Це – живе спілкування з людьми, які бажають саме знайти або змінити роботу, а не отримати статус і соціальні виплати. Так само ми проводимо роботу по району, з ОТГ, виїзні заходи, в тому числі біля головпоштамту обласного центру, де громадяни можуть ознайомитися з наявними вакансіями, залишити свої пропозиції.
Проводимо тестування для молоді. Повертаємося до схеми навчання на виробництві, яка існувала колись, зацікавлюючи в цьому підприємства. З ОТГ активно співпрацюємо у напрямку громадських робіт. Також організовуємо проходження курсів для отримання сертифікатів з певних спеціальностей працівниками сільгосппідприємств. У цьому зацікавлені і громади, адже податки, що сплачують сільськогосподарські підприємства із заробітної плати своїх працівників, залишаються у громаді. Більша заробітна плата – більший бюджет громади, – зазначив директор Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості.
– Також надаємо допомогу в організації роботи вахтовим методом. Як приклад можу привести випадок із закриттям цукрового заводу в Кобеляцькому районі. Люди залишилися без роботи. Ми запрошували туди своїх роботодавців і проводили міні-ярмарок вакансій. 7 підприємств пропонували людям або компенсацію за проїзд, або житло, або підвіз. Досягнуто попередньої домовленості, що до Біликів курсуватиме автобус, який доправлятиме людей на роботу. Така практика була і раніше, курсує автобус на Диканьку, до Опішні, максимальна відстань – близько 60 кілометрів.
Тобто роботодавець зацікавлений у робочих руках, якщо йде на такі витрати. При бажанні роботу знайти можливо. І з досить непоганою зарплатою, якщо працівник готовий змінити фах. Звісно, коли людина нічого не вміє, а головне – не хоче робити, тоді питання складніше, – зазначив Петро Петренко.
***
У рамках «Ярмарку зайнятості» відбулося засідання «круглого столу», в якому взяли участь роботодавці та керівники Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості.
Мова йшла про переваги партнерства та взаємовигідної співпраці із державною службою зайнятості. Зокрема обговорювалися послуги, які надає служба зайнятості роботодавцю, дієві шляхи співпраці щодо забезпечення кадрових потреб роботодавців (презентації роботодавців, міні-ярмарки, відеовакансії), запровадження нових форм співпраці (постійно діючі міні-ярмарки вакансій, співбесіди з кандидатами на вакансії з інших регіонів у режимі он-лайн тощо), умови надання роботодавцю компенсації фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, можливості професійного навчання безробітних на замовлення роботодавців, впровадження елементів дуальної форми навчання, переваги використання електронного кабінету роботодавця.
Представники підприємств, установ та організацій, що брали участь у «Ярмарку зайнятості», залишилися задоволені проведеним заходом і планують брати участь й у наступних зустрічах у такому форматі з полтавцями, що шукають роботу.

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ.

Добавить комментарий