Журналістика – професія ризикована

Журналістика – професія ризикована

В облдержадміністрації відбулося засідання робочої групи з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова при голові Полтавської ОДА.

У ньому взяли участь заступник голови облдержадміністрації Микола Білокінь, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Вікторія Пилипенко, представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Полтавській області Лілія Миронович, голова Полтавської обласної організації НСЖУ Євген Лопушинський, начальник відділу комунікацій Головного управління Національної поліції України в Полтавській області Юрій Сулаєв та інші посадовці. Журналістська професія – ризикова й дуже важлива. Захищати інтереси й діяльність представників ЗМІ – наш обов’язок. Тож відповідно до доручення Адміністрації Президента України в областях створені робочі групи з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова. Створена така робоча група при голові обласної державної адміністрації і на Полтавщині. Нині проводимо перше її засідання, – зазначив Микола Білокінь.
– Питання захисту свободи слова й прав журналістів є основними пріоритетами в роботі НСЖУ. На жаль, констатуємо, що ситуація зі свободою слова й фізичною безпекою журналістів є тривожною в Україні. Фіксуємо факти порушень прав наших колег. Минулого року Національна спілка журналістів України почала вести моніторинг інцидентів фізичної агресії щодо журналістів. За 2017 рік зафіксували 89 таких випадків загалом по Україні. У першому півріччі 2018-го – 45, – поінформував Сергій Томіленко. – Вважаємо неприпустимим застосовувати силу до журналістів при виконанні ними професійних обов’язків. Водночас, на жаль, фіксуємо й системну безкарність за злочини проти журналістів – не бачимо прецедентів належного, вагомого покарання нападників на представників ЗМІ. Звісно, правоохоронні органи демонструють певну увагу до проблеми: є провадження, є розслідування, справи передаються до судів. Ми ж розраховуємо на ефективне, належне покарання тих, хто б’є журналістів. Маємо використовувати різні інструменти для захисту професійної діяльності журналістів. Один із таких інструментів – Національна рада з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова при Президентові України. Створені відповідні робочі групи в регіонах. Ми б хотіли, щоб такі органи були не демонстрацією уваги до журналістів, а інструментом реального просування справ, які є на контролі, – додав Сергій Томіленко.
Про створення умов для роботи журналістів на Полтавщині детально доповіла Вікторія Пилипенко.
– Маємо спільну мету – дотримання конституційного права на свободу слова, налагодження тісної співпраці, конструктивного діалогу, запобігання перешкоджанню законній професійній діяльності журналістів на Полтавщині, – наголосила вона.
Євген Лопушинський зазначив, що Полтавська обласна організація НСЖУ підтримує створення відповідної робочої групи. Запропонував розширити її склад, залучивши керівника слідчого відділу обласного управління Нацполіції й представника прокуратури Полтавщини. Поінформував про ситуацію щодо захисту професійної діяльності журналістів і свободи слова в регіоні, зафіксовані інциденти застосування сили до журналістів.
– На жаль, упродовж останніх двох років маємо в області близько двох десятків справ, де є факти погроз або перешкоджання профдіяльності, або фізичного впливу стосовно журналістів. На щастя, не маємо жодного летального інциденту, – додав Євген Лопушинський. – Національна спілка журналістів України, Полтавська обласна організація НСЖУ відразу відреагували на ситуацію. Ініціювали перемовини з керівництвом Нацполіції, письмово звернулися до міністра внутрішніх справ, керівників Генпрокуратури, СБУ. Оперативно відреагувало керівництво Нацполіції. Уже відбулося кілька «круглих столів» за участю постраждалих журналістів. На жаль, поки що практичного втілення цих зустрічей не маємо. Сподіваємося, що справи дійдуть до логічного завершення.
За словами Юрія Сулаєва, нині в області на стадії досудового розслідування перебувають шість відповідних кримінальних проваджень: три із них стосуються побиття журналістів, а ще три – перешкоджання їхній професійній діяльності.
– Злочинці, які вчиняють правопорушення стосовно журналістів, зокрема й насильство, погрози, нестимуть доволі сувору кримінальну відповідальність, – пояснив Юрій Сулаєв. – Водночас необхідно піднімати правову обізнаність журналістів, щоб вони знали, як правильно захистити себе й свої права. Це проблема, над якою маємо спільно працювати. Поліція Полтавщини зацікавлена, щоб журналісти в регіоні були максимально захищені. Ми готові гарантувати такий захист.
Згідно з порядком денним менеджер філії ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «Лтава» Євгеній Сердюк розповів про реформу ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «Лтава». Заступник начальника управління – начальник відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Лілія Токарєва поінформувала про особливості законодавчого регулювання роботи журналістів під час виконання ними професійних обов’язків та законодавчі ініціативи стосовно захисту професійної діяльності журналістів.

(За матеріалами прес-служби облдержадміністрації).

Поділися:

Добавить комментарий