Зимівля бджіл

Зимівля бджіл

Вибір способу зимівлі залежить від багатьох чинників, серед яких не другорядне значення мають такі, як якість кормів, сила сімей і наявність приміщення. Якщо зиму прогнозують холодну й тривалу, то бджіл, звичайно, краще утримувати в приміщенні, а якщо теплу, то перевагу слід віддати зимівлі надворі.

Зимівля бджіл надворі

Велику увагу приділяйте захисту вуликів від вітру. Ставте їх біля стін будівель, парканів або живоплоту, робіть тини з хмизу у поєднанні з синтетичними плівками. Краще вулики розставити з південного боку захисту, льотками на південь.
Надворі можуть нормально зимувати лише сильні бджолині сім’ї. Гнізда для такої зимівлі формують відповідно до їх сили з розрахунку, щоб усі залишені в гнізді рамки повністю обсиджувалися бджолами. У гнізді не залишайте жодної не заселеної бджолами рамки. На кожній рамці повинно бути по 2–2,5 кг корму, щоб його вистачило в кожній вуличці для годівлі бджіл протягом зими. Взимку, перебуваючи у клубі, бджоли не переходять на бокові рамки і тому при нестачі корму зверху клубу у своїй вуличці вони можуть загинути з голоду, незважаючи на те, що бокові рамки будуть мати достатньо корму.
Гніздо сформуйте посередині вулика проти льотка. Порожній простір між заставними дошками і стінками вулика утепліть подушками, матами. Вулики бажано ставити на спеціальні підставки висотою 30–50см. Верхній льоток залиште відкритим на всю зиму, нижній з настанням сильних холодів закрийте. Проти льотків похило поставте дошки, щоб птахи та сонце не дошкуляти бджолам.
Деякі пасічники при зимівлі бджіл в одностінних вуликах із настанням постійного похолодання застосовують додаткове зовнішнє утеплення вуликів тюлем або плівкою. Вулики обгорніть цим матеріалом, а простір між ним і вуликом шириною 10–15 см заповніть сосновими голками, сухим листям, тирсою. Зверху вулики теж утепліть. Проти льотків зробіть прорізи для них та прильотних дощок. При випаданні снігового покриву вулики можна засипати снігом. Але таке утеплення доцільне лише у багатосніжні зими, без частих відлиг.
У другій половині зимівлі бджіл треба частіше прослуховувати через льотки з допомогою спеціального приладу – епіскопу або звичайної гумової трубки. По шуму бджіл можна встановити стан сім’ї і при необхідності посилити або зменшити вентиляцію, дати корм.

Зимівля бджіл у приміщенні

Присадибні або дачні пасіки можна залишити на зиму в пристосованих, сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Не придатні для зимівлі вологі сараї, температура в яких повністю залежить від зовнішньої.
Із занесенням вуликів до приміщення поспішати не слід. На Полтавщині це, як правило, кінець листопада-початок грудня, коли встановлюється стійка мінусова температура. Перед занесенням закрийте льотки у вуликах, обережно занесіть їх у приміщення, слабкіші сім’ї розмістіть на верхніх стелажах, сильніші – на нижніх. Коли бджоли заспокояться, у вуликах відкрийте льотки.
Зимівлю бджіл умовно ділять на два періоди – спокою до появи розплоду (друга половина лютого – початок березня) і передвесняний, що триває до весняного обльоту бджіл. З настанням другого періоду старанніше стежте за бджолами – відвідуйте лише з червоним ліхтарем або увімкнувши червону лампочку. Прослуховуйте бджолині сім’ї з допомогою гумової трубки через льотки, прочищайте їх від підмору, стежте щоб температура в зимівнику була 0 – +4С, а вологість повітря 75–85%.

А. Черкасова,
кандидат біологічних наук.

Поділися:

Добавить комментарий