Зимове поповнення

Зимове поповнення

Якщо з’являється приплід у холодну пору року, то турбота за новонародженими козенятами, телятами, поросятами буде вимагати більш копіткого догляду, збалансованого годування і додаткового облаштування «житла». Дотримання всіх умов допоможе виростити здорову худобу.

Козеня

Найвдаліший час для окоту – січень–березень, оскільки до моменту випасу тварини зміцніють і зможуть харчуватися підніжним кормом з пасовища. Взимку козенят необхідно утримувати в теплому сухому приміщенні з чистим настилом (солома, тирса) товщиною 20–30 см. Температура, де живуть козенята, не повинна опускатися нижче 5°С, але й не перевищувати 12°С, оскільки козенятам буде жарко.
Кожній молодій особині потрібно приблизно 2 кв.м простору. Також козенят рекомендується тримати окремо від основного стада, щоб дорослі тварини не травмували молодняк. У холодні зими у сараї з козенятами за можливості встановлюють інфрачервону лампу на рівні 1,2–1,5 м від підлоги.
Якщо ви практикуєте відкриті зимові прогулянки молодняку, то робити це краще в погоду з мінімальними перепадами температури в сараї з вулицею. У сильні морози (при наявності місця) козенят вигулюють в сараї, попередньо прибравши гній або інші відходи. Перехід на грубі корми відбувається поступово. Починаючи з тримісячного віку, кізок, а з чотиримісячного – племінних козликів повністю переводять на концентровані корми. При повному переході на тверду їжу слідкуйте за раціоном козеняти: сіна має бути 80%, 15% складуть проростки пшениці або ячменю (гідропонний зелений корм) і 5% зерна. Як тільки козенята починають вживати грубі корми, їм можна давати на додаток до сіна і віники. Ласуючи різноманітною їжею, в тому числі віниками з малини, осики, берези, вишні, козеня ніколи не буде хворіти. Також тваринам вигодовують подрібнені коренеплоди. Для профілактики гіповітамінозів рекомендується давати молодняку Тривіт і Тетравіт.

Теля

Якщо в літній час отелення може відбуватися на відкритому повітрі, то взимку тільки в заздалегідь підготовленому пологовому приміщенні. Після появи на світ теля переводять в окреме чисте місце з товстим шаром соломи – вона не повинна ковзати. В зимовий період в приміщенні підтримують температуру в межах 12–16°С і 80% вологості. При температурі нижче 12°C телята відчувають стрес, а новонароджені особливо чутливі до холоду, тому що вони ще не обсохнули.
Деякі тваринники практикують одягати телят після народження в зігріваючі попони (жилети). Після кожного використання цього одягу його необхідно випрати. Зігріваючі жилети економлять споживання молока і кормів, оскільки взимку на зігрівання телят витрачають багато енергії і збільшується споживання корму.
Після отелення годування має становити не менше 10% ваги теляти на день (до 5–6 літрів). Молодняку необхідна мінеральна підгодівля (10–40 г на день). Телятам-малюкам 10–15- денним можна давати осолоджений корм по 100–200 г на день. Він краще перетравлюється і засвоюється, в ньому великий вміст вітамінів. Також телят необхідно підгодовувати коренеплодами.
Щоб теля не захворіло шлунково-кишковими захворюваннями, йому згодовують ацидофільне кисле молоко. У тварини завжди повинен бути доступ до чистої свіжої води, сонячного світла і свіжого повітря. У віці 3 місяців теля рекомендується вакцинувати проти сибірської виразки, а ще через 2 тижні – проти емфізематозного карбункула.

Порося

Опорос у зимовий час вимагає дотримання температурного і санітарного режимів та правильного харчування тварин. У порівнянні з іншими сільгосптваринами свині можуть розвиватися у відносно невеликих приміщеннях – поросятам потрібно близько 5 кв. м простору. Підстилку краще покласти незмінну ферментну, вона схожа за своєю дією на біотуалет. Для цього змішують солому або тирсу з бактеріями і покривають настил товстим шаром, тим самим створюючи комфортні умови для життя тварин.
Краща порода, рекомендована для вирощування в зимову пору року, – в’єтнамська вислобрюха. Такі свині добре переносять холоди і додають у вазі. Новонародженим поросятам протягом тижня потрібна температура 25–28°C, оскільки порося, яке мерзне, може захворіти запаленням легенів. Потім температура поступово знижується. У морози забезпечте додатковий підігрів приміщень (лампа або підлоговий килимок з підігрівом, буржуйка).
Для оптимального росту рекомендується згодовувати поросятам нехолодний стартовий комбікорм і мінеральну добавку з вмістом заліза. У поросят повинен бути завжди доступ до чистої і бажано теплої питної води.
Для профілактики паразитів поросятам рекомендується давати часник і по 1 ст. ложці розмеленого полину на кожні 10 кг ваги тварини. Причиною захворювань приплоду в ранньому віці найчастіше є відсутність належних умов годування, зневоднення материнського організму, нестача в раціоні мікроелементів, вітамінів, протеїну і антисанітарія. Слідкуйте, щоб в раціон молодняку не потрапив корм для птахів з вмістом кісткового борошна, і поповнюйте запаси вітамінів і мінералів тваринам через повноцінне харчування видовою їжею.
Людмила КУРГАН.
Видання «Хазяїн».

Поділися:

Добавить комментарий