У світовій історії чимало страшних подій, від яких стигне кров у жилах. Серед них – Голокост – масове знищення фашистами євреїв у роки Другої світової війни. Саме слово має грецьке походження і означає «всеспалення». Жертвами масових вбивств стали шість мільйонів євреїв по всій Європі, з них півтора мільйона – в Україні. Щоб про них пам’ятала сучасна молодь, Центр культури та дозвілля спільно з благодійною організацією «Полтавський єврейський фонд ХеседНефеш» провів меморіальний захід у полтавському парку Незалежності. Захід було проведено 27 січня – у Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.
Представники вищезгаданого фонду та аматорського театру створили інсталяцію просто неба. На темному полотні – хаотично розкидане взуття, інші речі як залишки кривавого бузувірства фашистських нелюдів. Червоні нитки, які були лейтмотивом композиції, – душі замучених людей. Нацисти, які прийшли до влади в Німеччині в січні 1933 року, з імперською пихою стверджували, що арійці належать до «вищої раси», всі інші – їхні раби, а євреїв, ромів, душевно хворих «вища раса» знищувала. Фашисти створили моторошний конвеєр смерті.
На 1933 рік єврейське населення Європи становило понад дев’ять мільйонів. У роки війни нацисти створили мережу ґетто, транзитних таборів і таборів примусової праці для євреїв. До 1945 року фашисти вбили близько дві третини європейських євреїв, здійснюючи так зване «остаточне розв’язання єврейського питання».
* * *
Відійшли у засвіти цілі покоління людей, які пережили лихоліття масових знищень. Поволі минає страх… Але нинішнє і прийдешні покоління не повинні забувати страшні криваві уроки історії, щоб вони не повторилися у майбутньому.
На меморіальному заході звучали спогади тих, хто пережив трагедію Голокосту. Серед них – спомин Єви Сепешенс, в’язня Освенциму. З її слів, приблизно 70 відсотків людей, які туди потрапляли, фашистські бузувіри вбивали протягом першої доби. Залізничні рейки йшли до газових камер. Людей забирали з вагонів, сильніших залишали для роботи, а інших відразу знищували. «Вагон, в якому їхала я, направили тоді в барак, відтягнувши криваву розправу на завтрашній день. Наступного ранку до мене підійшла словачка, яка там працювала наглядачкою, і запитала про мій вік. Коли я сказала, що маю 12 років, то вона наказала збрехати, сказати, що мені 16 років», – згадувала жінка уже в похилому віці. Коли зранку її запитали про вік, вона випалила, як наказали, і таким чином залишилася живою. Всіх, хто був молодшим, направили до газових камер.
* * *
Фашистами було страчено 6,5 мільйона євреїв, 200 тисяч ромів, сотні тисяч душевно хворих… Цей кривавий рахунок Голокосту – злочин проти людяності, який не має терміну давності.
Використана інформація з історичного архіву. https://encyclopedia.ushmm.org/content/uk/article/introduction-to-the-holocaust