Інформаційний кур’єр

Змінено порядок призначення допомоги на дітей одиноким матерям

Згідно із законодавством право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновителі, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом РАЦС за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини, а також мати (батько) дітей в разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію у разі втрати годувальника або соціальну пенсію.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця звернення до досягнення дитиною 18-річного віку, а у разі навчання дитини за денною формою – до досягнення 23 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 1 липня змінено порядок призначення допомоги на дітей одиноким матерям.
Внесеними змінами спрощено доступ до оформлення допомоги. Для призначення допомоги надається мінімальний пакет документів – заява та декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. При зверненні за допомогою необхідно особливу увагу звертати на заповнення декларації, зокрема в частині наявності у власності особи (чи членів сім’ї) житла чи транспортних засобів, здійснення дорогої покупки чи оплати послуг.
Якщо одинока мати (батько) звертається вперше, крім заяви та декларації, необхідно також надати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини (довідка), копію свідоцтва про народження дитини. Усиновлювачі подають також копію рішення про усиновлення.
Заява та декларація вважаються неподаними у разі невнесення у повному обсязі відомостей про членів сім’ї (прізвища, ім’я та по батькові, сімейного стану, дати народження, паспортних даних, реєстраційного номеру облікової картки платника податків). Поряд з цим отримання інформації про доходи та майновий стан сім’ї належить до функцій органів соціального захисту населення, які проводять електронний обмін з Державною податковою службою, Пенсійним фондом України та одержують інформацію з державних реєстрів, зокрема Реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Розмір допомоги залежить від доходів сім’ї і визначається як різниця між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу. Дохід для призначення допомоги враховується за попередні два квартали відповідно до визначеного Порядку.
Прожитковий мінімум з 01.07.2020 для дітей віком до 6 років – 1859 грн; віком від 6 до 18 років – 2318 грн; віком від 18 до 23 років (за умови навчання) – 2197 грн.
Визначено, що з 1 липня поточного року право на призначення допомоги не мають одинокі матері (батьки), у складі сім’ї яких є працездатні особи, які досягли 18-річного віку та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не навчалися за денною формою, не зареєстровані в центрі зайнятості більше, ніж три місяці (крім осіб, які сплачують або за яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), у розмірі не менше від мінімального сумарно протягом трьох місяців; доглядають за дітьми до трьох років або до шести років, на підставі висновку ЛКК, за тяжкохворими дітьми, за дітьми з інвалідністю, за особами з інвалідністю 1-ї групи, 2-ї групи внаслідок психічного розладу, за особами, які досягли 80-річного віку, надавали соціальні послуги).
Як виняток, на обмежений період надано право на призначення допомоги на дітей одиноким матерям, у зазначеному випадку, якщо у складі сім’ї є особа з інвалідністю, яка згідно з висновком ЛКК потребує постійного стороннього догляду; або відсутність доходів, пов’язана з тривалою хворобою членів сім’ї, а також багатодітним сім’ям, які звернулась за призначенням допомоги в період липень– грудень 2020 року.
З 1 липня 2020 року для призначення допомоги на дітей одиноким матерям передбачено врахування майнового стану сім’ї, з урахуванням якого права на призначення допомоги також не будуть мати одинокі матері (батьки), якщо: особи, які входять до складу сім’ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги здійснили купівлю або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальними нормативами) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень; у власності сім’ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території, або житла, непридатного для проживання; у власності сім’ї є більше, ніж один, автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше, ніж 15 років (крім мопеда і причепа, а також транспортних засобів, отриманих через органи соціального захисту населення, а також транспортних засобів, придбаних батьками – вихователями дитячих будинків сімейного типу).
Звертаємо увагу на те, що зміни до порядку надання допомоги на дітей одиноким матерям застосовуються з 1 липня 2020 року, тому одержувачам допомоги, термін виплати у яких закінчився, виплата допомоги буде проведена лише після подання нової заяви з необхідними документами.
Таким одержувачам допомоги необхідно обов’язково звернутись до управління соцзахисту населення у серпні 2020 року із новою заявою та декларацією для визначення права та проведення розрахунку за новим алгоритмом призначення з липня поточного року.
Також подати заяву та необхідні документи можна в інший зручний спосіб, зокрема направивши документи поштою, через дистанційні скриньки в органах соціального захисту населення. У сільській місцевості документи приймаються уповноваженими особами об’єднаних територіальних громад, старостатів, сільських (селищних) рад.
Додаткові роз’яснення щодо порядку призначення допомоги можна отримати за телефоном обласної гарячої лінії: 0-800-500-620.

Людмила КОРНІЄНКО
Директор департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий