Змінилися правила прийому дітей до першого класу: конкурси відмінені, жеребкування запроваджене

Змінилися правила прийому дітей до першого класу: конкурси відмінені, жеребкування запроваджене

Вступив у силу новий Порядок зарахування до перших класів, оприлюднений Міністерством освіти і науки України та зареєстрований у Мін’юсті.

До найближчої школи мають взяти усіх бажаючих

Нововведеннями передбачено, що за кожною школою закріплена певна територія обслуговування і майбутні школярі, які проживають на ній, та ті, хто відвідував дитсадки при закладі, мають право на першочергове зарахування. Інші – лише у разі наявності вільних місць. Якщо бажаючих навчатися більше, ніж можуть вмістити парти у перших класах, – проводитиметься жеребкування.
Конкурсні набори до перших класів, які практикували деякі спеціалізовані школи і гімназії, відміняються.
“Ми повинні скасувати ці ганебні тестування в перший клас. Шість років дитині – це не той вік, щоб її можна випробовувати тестами й конкурсами”, – переконана міністр освіти Лілія Гриневич.
Територіальна приналежність до школи в Україні була завжди, про що записано в законі про освіту. Також є спеціальна постанова Кабміну від 2010 року про скасування конкурсного вступу в перший клас, але ця норма ігнорувалася.
Експерти організації міжнародного співробітництва і розвитку у звіті за 2017 рік досліджували шкільну освіту України. Поряд із хабарництвом і непрозорим розподілом батьківських грошей однією з найбільших шкільних проблем названі конкурси в перший клас, які перетворюються в торгівлю місцями. Домовленості можуть бути різними – від прямих хабарів до довгострокової підтримки школи в формі батьківських внесків.
Тож конкурси у перші класи тепер скасовані. Проте буде відбір до спеціалізованих шкіл з певним ухилом, коли нинішні першокласники закінчать початкову школу.
Згідно з новим порядком з 2022 року до 5 класу закладів освіти, які забезпечують поглиблене вивчення окремих предметів та профільне навчання, усі діти будуть зараховуватися на конкурсних засадах.

Потрібне підтвердження місця проживання

До 1 червня вже мають бути прийняті до школи (гімназії, НВК тощо) найменші учні, чиє проживання на території обслуговування цього закладу підтверджене, брати і сестри тих, хто вже навчається в ньому, випускники дошкільного підрозділу ЗНЗ, діти працівників цього закладу.
З 1 до 15 червня 2018 року ЗОШ проводять зарахування учнів на вільні місця, які залишились після прийому дітей з району обслуговування. На вільні місця зараховують дітей, які не проживають у мікрорайоні школи, за результатами жеребкування. А також – за умови створення окремого класу – дітей, які не живуть біля школи, але бажають навчатися за програмою, яка застосовується в ній.
Якщо після 15 червня у школі ще залишаються вільні місця, то до початку навчального року на них братимуть дітей, які мають право на першочергове зарахування або інших бажаючих – у міру надходження заяв.
Зарахування відбувається наказом керівника закладу освіти на підставі заяви одного з батьків, поданої особисто, і поданих документів.
При поданні заяви про влаштування дитини до 1 класу батьки повинні надати до навчального закладу документ, що підтверджує проживання на території обслуговування закладу освіти. Це може бути: паспорт одного з батьків дитини; довідка про реєстрацію місця проживання/перебування особи; витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання/перебування особи (дитини або одного з її батьків); довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; документ, що засвідчує право власності на відповідне житло або право користування житлом; довідка про проходження служби у військовій частині; акт обстеження умов проживання органами опіки та піклування та інші документи, що підтверджують місце проживання дитини чи одного з її батьків.
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну роз’яснює:
1 вересня першачки підуть в якісно нову школу. Зарахування до перших класів відбуватиметься за територіальним принципом, який застосовують в більшості країни Європи, що гарантує кожній дитині навчання в школі біля дому.
Дитина повинна мати право навчатись у школі, що знаходиться поблизу її будинку, хоча за вибором батьків можна віддавати дитину в будь-яку школу. Для підтвердження місця проживання дитини батькам потрібно надати будь-який з-понад десяти типів документів, який рекомендовано Міносвіти (це може бути не лише паспорт, а й договір оренди на житло, документ, що засвідчує право власності на житло тощо).
Обов’язкові документи для зарахування дитини до школи: заява; копія свідоцтва про народження дитини; копія або оригінал медичної довідки; для дітей з особливими освітніми потребами – копія або оригінал висновку відповідних установ. Присутність дитини при подачі документів необов’язкова.

На вільні місця

За бажанням дитина може вступити на вільні місця в іншій школі. Зарахування на вільні місця відбувається за жеребкуванням, яке проходить публічно. На ньому можуть бути присутніми всі охочі – батьки, журналісти, представники громадських організацій. Жеребкування здійснюється в прозорому барабані, учасники витягують жереб і оголошують результат.
Шестирічні діти не повинні складати жодних іспитів для того, щоб потрапити до школи. Вони не навчались за жодною спільною програмою, окрім того, їхні психологічні можливості не дозволяють проходити подібні конкурси.
Уряд виділив 1 мільярд гривень на потреби початкової школи. 40% цих коштів спрямовано на закупівлю підручників та навчальних матеріалів, 40% – на придбання нових меблів, 20% – на оснащення класів комп’ютерним обладнанням. Усі перші класи отримають два типи наборів LEGO, обіцяє Кабмін: кожен першокласник отримає набір. Мета реформи – зробити всі школи однаково якісними.
Всі вчителі, які цього року беруть перші класи, проходять навчання на курсах підвищення кваліфікації.
Можливість зарахування до спеціалізованих шкіл залишається. Якщо дитина впродовж навчання у початковій школі виявила здібності до окремих предметів, після її закінчення вона має можливість потрапити до основної школи з поглибленим вивченням цих предметів на конкурсних засадах. Учні вже психологічно готові брати участь в таких конкурсах та мають знання, які можна перевірити.
За Законом України «Про освіту» територію обслуговування за закладами початкової та базової середньої освіти закріплюють районні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад.
Головне – виходити з того, що кожен заклад має бути для кожної дитини, яка живе на цій території, найбільш доступним і наближеним до місця її проживання.

Побори “зменшаться”?

Поняття території обслуговування школи існувало і раніше. Та школу обирали не завжди за географічною близькістю, а за тим, чим саме вона приваблювала, – хороші знання, відомі вчителі, цікаві програми, можливість поєднувати уроки з творчістю, спортом. Віднині територіальний принцип при прийомі в перший клас – у пріоритеті.
– І раніше була така практика: до найкращих шкіл, за уявленням батьків, що там або краще матеріально-технічне оснащення, або гарні показники ЗНО, було багато охочих вступити. Це породило так звані “вступні побори”. Вступ до “кращої” школи вимірювався сумами від тисячі гривень. Тому цю практику треба припиняти, – зазначає співголова громадського об’єднання “Батьки SOS”, член громадської робочої групи при Міносвіти Альона Парфьонова.
Новими правилами надається можливість усім дітям потрапити до найближчих шкіл, хоч елітних, хоч звичайних. Зокрема у містах родинам буває незручно від того, що вступ до гімназії, яка навпроти, коштує певну суму або беруть туди за результатами співбесіди. Тоді батьки змушені возити дитину кудись далеко. Тепер, принаймні так декларується, достатньо подати документи і почуватися впевненіше.
– Право першочергового зарахування не забороняє подавати заяви на вільні місця у будь-яку школу, – наголошує експерт. – На етапі вільних місць буде жеребкування. Цей спосіб поширений у світі. Але для України незвичний.
Між тим, така система не зводить нанівець можливості для шкільної корупції. Це стосується батьків, які не мають “прописки” в районі бажаної школи, живуть не за місцем реєстрації або взагалі без неї. Офіційний договір найму житла оформляє далеко не кожний власник квартир, які здає в оренду. Та й прописатися “у бабусі” заради елітної гімназії – теж варіант не для всіх прийнятний чи доступний. Якщо й за жеребом не пройшли – а не всі “везунчики”, то залишається тільки “домовлятися” зі школою.
Відмовити в зарахуванні дитини, яка живе в районі обслуговування школи, не мають права, роз’яснюють у Міносвіти.
Разом з тим можуть бути виняткові випадки, коли після проведення передбачених заходів з метою зарахування усіх дітей потужність закладу не дозволяє взяти всіх.
У такому разі відповідний орган управління освітою невідкладно має запропонувати на вибір батьків таких дітей перелік закладів освіти, максимально доступних і наближених до місця їх проживання, а також сприяти зарахуванню дітей до обраних батьками закладів.
Якщо батькам неправомірно відмовили в зарахуванні дитини, вони мають упродовж двох днів письмово оскаржити рішення школи в районному управлінні освіти.
Бувають випадки, коли учня потрібно перевести в іншу школу. Один із батьків має звернутися до обраної школи з письмовою заявою. Директор повідомить про наявність вільних місць і можливість перевести учня в потрібний клас. Адміністрації закладу, з якого переводиться учень, подаються заява і підтвердження того, що школяра приймають на нове місце навчання. Тільки після цього особова справа учня забирається зі старої школи і дитину зараховують до нового навчального закладу.

Підготувала Ганна ЯЛОВЕГІНА.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий