Знай про гепатит: лікуй вчасно

Знай про гепатит: лікуй вчасно

У 2020 році Нобелівську премію у сфері медицини дали трьом ученим, Харві Альтеру, Майклу Хоутону і Чарльзу Райсу, за дослідження вірусу гепатиту С. Найбільша небезпека вірусних гепатитів полягає у тому, що вони не мають специфічних проявів і виявляються завдяки спеціальним обстеженням. Утім є гарна новина – вірусний гепатит С (ВГС) виліковний.

Що таке вірусні гепатити?

Гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Існує 5 основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки у мільйонів людей і є однією з головних причин цирозу та раку печінки.

Скільки людей хворіють вірусними гепатитами?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі тільки 9% осіб із хронічним вірусним гепатитом В і 20% із вірусним гепатитом С знають про свій діагноз.
В Україні, за оціночними даними, близько 1,35 мільйона осіб інфіковані ВГС, під медичним наглядом перебуває близько 92000 осіб, що становить 6,9% від оціночної кількості осіб з хронічним ВГС. Вірусним гепатитом В, за оцінками експертів, інфіковані майже 559,4 тисячі осіб. Під медичним наглядом перебуває 18433 особи (це 3,3%). Тобто більшість осіб навіть не знають про свою хворобу, а відтак не отримують доступу до лікування.

Хто й коли має обстежуватися?

Кожна людина старше 18 років мала б обстежуватися на маркери ВГС хоча б раз у житті. Повторне тестування раз на рік рекомендоване наступним категоріям населення:
– споживачі наркотиків ін’єкційним або інтраназальним шляхом (включаючи тих, хто вживав наркотичні засоби ін’єкційним/інтраназальним шляхом хоча б один раз);
– споживачі інтраназальних наркотичних засобів;
– чоловіки, які мають секс із чоловіками;
– пацієнти, які перебувають на гемодіалізі;
– особи, які мали маніпуляції, пов’язані з контактом із кров’ю та порушенням цілісності шкіри в медичних та немедичних закладах, у випадку, якщо є підозра щодо недотримання заходів з інфекційного контролю, коли протягом року особа отримувала стоматологічні чи хірургічні втручання, маніпуляції або у випадках, коли протягом року особа отримувала стоматологічні втручання чи хірургічні маніпуляції, пов’язані із контактом з кров’ю більше 1 разу;
– особи, які перебували/ють у місцях позбавлення волі;
– медичні працівники та інші працівники, які у зв’язку з виконанням службових обов’язків мали порізи, уколи предметами, які містять сліди крові, чи інший контакт з інфікованою вірусом гепатиту С кров’ю чи рідинами;
– донори крові;
– особи, які живуть з ВІЛ.
Тестування на маркери ВГС рекомендують у разі, якщо в особи є цироз печінки, гепатоцелюлярна карцинома, захворювання печінки, причини якого не з’ясовані, патологічні зміни функціональних проб печінки, УЗД або еластографії печінки поза межами норми.

Де можна обстежитися?

У свого сімейного лікаря, відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України №504, від 19.03.2018 року «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» до переліку обов’язкових обстежень на первинній ланці входять тестування на маркери вірусних гепатитів.

Що робити, якщо результат позитивний?

У разі позитивного тесту лікар скеровує у приватну лабораторію для проведення підтверджувальної діагностики полімеразної ланцюгової реакцї на виявлення РНК ВГС. Якщо ПЛР виявляє вірус, це свідчить про наявність хронічного вірусного гепатиту С.

Діагноз підтверджено – наступні кроки

Потрібно пройти ще додаткові обстеження (загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, біохімічний аналіз крові (АЛТ, АСТ), маркери вірусного гепатиту В HBsAg) та розпочати лікування. За лінком https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/virusni-gepatiti/likuvannya-virusnikh-gepatitiv можна знайти заклади охорони здоров’я, де надається лікування.
Наразі в Україні наявні препарати прямої противірусної дії, ефективність яких становить вище 95% і майже не супроводжуються побічними реакціями. Тривалість лікування 12 або 24 тижні (залежно від стану печінки та попереднього досвіду лікування).
Чи можна дізнатися про наявність лікування онлайн?
Так, за лінком https://www.phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/virusni-gepatiti/monitoring-nayavnosti-preparativ-dlya-likuvannya-vgs-i-vgv-dlya-doroslikh-i-ditey можна дізнатися про наявність конкретного препарату в лікарнях і, відповідно, стати на облік та отримати ці препарати.
СВВ 12 чи 24 (стійка вірусологічна відповідь через 12 чи 24 тижні після закінчення лікування) є показником вилікування від ВГС, тобто відсутність РНК ВГС у крові.

За матеріалами КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради».

Поділися:

Добавить комментарий