Міністерство аграрної політики та продовольства України спростовує можливість здорожчання бульби до 50 гривень за кілограм.
Минулого й позаминулого років о цій порі я купувала в АТБ картоплю другого сорту за 7 гривень. А цього проґавила за 17. Думала, літня пара, яка у вересні брала мішок за таку ціну в «Маркетопті», поспішає. А сьогодні на базарі в Полтаві кілограм «Королеви Анни» коштує аж 35. Щоправда, є й по 28, але іншого сорту, до того ж у мішку багато зеленої. Ажіотажу на оптовому ринку немає, як колись, та й у роздріб не дуже беруть.
– Як кажуть, бідному женитися – то й день короткий, – говорить дядько Микола, з яким, так вийшло, ми разом ходимо поміж точками продажу картоплі на Центральному ринку Полтави. – Нещодавно вирішив придбати картоплю на зиму. Прийшов на базар, тоді ще по 22 гривні за кілограм вона була. Розпитав продавців про товар, прицінився і вирішив у суботу приїхати машиною та й купити. Але ж прийшла субота, а картопля вже по 25 гривень. Я задумався, почав рахувати в голові. Час ішов, і поки я зважився, а картопля вже по 27 гривень. І знову я замислився – чи це я такий нерішучий чи просто невезучий?
Не встиг отямитися, як вона вже по 30 гривень за кілограм. «Ну, хоч по тридцять візьму», – думаю. З рішучим настроєм вирушив на базар, а тут картопля вже по 32 гривні за кілограм і то погана, а хороша – по 35.
Продавець сміється з мене й каже: «Поки ви вирішите, то, мабуть, по 40 гривень будете брати!»
Я подумав: «Не вженуся за цінами, роки вже не ті». Тож вирішив цього року їсти гречку – і корисно, і дієтично.
Скоро, кажуть, картопля сягне 50 гривень за кілограм. Хоча перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький втішає, що такої ціни не буде.
– Зараз ціни на картоплю такі: 20 грн/кг – оптова ціна залежно від сорту і якості й 30 грн/кг – уроздріб, які є сталими протягом двох тижнів. Ми вважаємо, що вони не будуть змінюватися. Підстав для ціни 50 грн/кг немає.
Нинішня ціна достатня, щоб покривати собівартість навіть в умовах зменшення врожайності, а також вона дає змогу імпортувати, – заявив він кілька днів тому.
При цьому Тарас Висоцький зазначив, що цьогоріч через посуху українські аграрії порівняно з минулим зібрали на 4 мільйони тонн, або на 18 відсотків, менше картоплі, що і вплинуло на ціни.
Водночас посадовець запевнив, що Україна імпортує незначні обсяги картоплі, тож кількох десятків тисяч тонн її буде достатньо для стабілізації цін.
«Навесні у багатьох картопля вимерзла – у декого повністю, у декого частково. Літо цього року побило всі рекорди по жарі: пекло добряче, а дощів не було. Купити привозну технічну воду було нереально, бо ціну на неї загилили космічну. Багато хто хотів пробити свердловини, так з’явилися черги на ці роботи, і ті, хто їх бурить, ціни, мабуть, разів у п’ять підняли. Підскочили ціни одразу й на насоси і труби. А ще ціна на електрику в 2,5 разу піднялась.
Також багато дрібних фермерів і приватних господарів перейшли на вирощування чогось іншого, що можна продати дорожче, ніж картоплю. Поїдьте в село та поцікавтесь, за якою ціною скуповують вирощене у селян перекупники. За безцінь беруть! А через рік приїдуть до них же на новенькому авто, а у селян, які горбились на тому городі, грошей не додалось.
Думаю, люди з села розуміють, чому така ціна на картоплю, а ось більшість людей з міста вважають, що ціна штучно створена», – висловлює власну думку в соцмережах математик-інформатик з Дніпропетровщини Сергій Каптур.
«По селах скуповують картоплю по 15 гривень за кілограм, – додає Людмила Прокопчук з Рівненської області. – Якщо комусь дорого, то хай сам посадить та й матиме безплатну. Але ж треба врахувати: щоб виростити «дармову» картоплю, треба вивезти гній на город, перебрати посадковий матеріал, посадити його, посапати, потруїти жуків, підгорнути, підживити, знову потруїти жуків, зібрати, перебрати, знести в погріб…».
У Романа Марчука з Полтави своя точка зору на ситуацію, що склалася:
– Ціну формує ринок. Не базар, а саме ринок! Коли товар буде дорогим для населення, воно буде менше готувати страв з картоплі, й ціна впаде! Хоча я вам скажу: картоплі достатньо, але нема кому її возити на базар, бо чоловіки на війні, а ті, які залишилися, бояться їздити, щоб не «нарватися» на ТЦК та СП. Пенсіонери ж не мають сил. Ситуацією користуються перекупники і набили ціну, посилаючись на те, як важко вирощувати картоплю, хоча до тієї справи не мають ніякого відношення.
– Не пам’ятаю такої посухи, як була цього літа. Наші поля не бачили дощу з середини червня, – говорить фермер з 40-річним досвідом з Миргородського району Віктор Галич. – Минулого року був гарний урожай картоплі, й ціни на неї були низькими, тому цієї весни я засадив нею лише два гектари. Рання «Рів’єра» дозріла нормально, а пізні сорти півтора місяця не могли вибрати через те, що земля затверділа. На городах люди викопували бульби менші, ніж садили. І якість картоплі невисока, бо вона оббита й обдерта грудками. Така, на жаль, довго не зберігатиметься.
А Ярослав Дубинка з Лубенщини дивується:
– Про те, що дорого коштує картопля, можуть писати й говорити лише ті, хто у своєму житті жодного разу не вирощував її. А хто вирощував, той знає, який це трудомісткий і затратний процес. Пляшка води коштує 20 гривень. Про що тут говорити? Пийте воду!..
Яна СОКОЛОВА
Журналіст
Вам також може сподобатись
«Або ми комплектуємо підрозділи немотивованими чи умовно мотивованими людьми, або кажемо, що у нас нема солдатів, заморожуємо конфлікт і чекаємо наступного нападу росіян», – майор Роман Істомін
Щит, що зупиняє ворога
Без політичних чвар, з тиром в укритті і власним РПГ: як громада на Полтавщині, попри війну, реалізує сміливі мирні проєкти
Кайданки для «Саші Браслєта» і його дружка-поліціянта, які чіплялися до дівчини в ресторані й побили її хлопця: деталі гучного скандалу в Полтаві
Нові ліси: скільки територій заліснюють на Полтавщині?