Золота осінь пахне хризантемами

Золота осінь пахне хризантемами

Запахло село –
Хризантемами зранку,
І пахнуть вони –
Від зорі й до смерканку.
Бордові, рожеві, лілові та білі –
Цвітуть хризантеми,
Квіти осінні.
Любов БРАТАЩУК.

Минулого місяця Полтава вперше долучилася до фестивалю хризантем, який уже декілька років проводиться в Харкові. Напередодні місцевого свята полтавців через соціальні мережі запрошували подарувати місту ці незрівнянні квіти осені та залишити про себе чи свою організацію згадку в історії найстарішого парку міста – «Перемога». Близько тисячі наших земляків прийшли прикрасити парк яскравими хризантемами.

«Чим пахне осінь, як не хризантемами? Яскраві, класні, невибагливі квіти придатні для паркового використання. Не очікували, що настільки потужний буде фідбек від полтавців. Це можливість людей показати свою любов до міста. Люди по-іншому ставляться до того, що створили своїми руками», – розповіла заступник директора парку «Перемога» Катерина Бабич.
Участь у посадці квітів брали й студенти 3-го курсу Полтавського аграрно-економічного коледжу Полтавської аграрної академії. Це група, яка навчається на спеціальності садове та паркове господарство.
Спочатку хризантеми розсортували по кольорах і висоті. На клумбі розмітили площу дерев’яними кілками. За цими мітками розмістили квіти певних кольорів.
«Наша клумба – одноразова акція. Ці хризантеми не передбачені для постійного вирощування. Навесні їх пересадять у маточники. Наступного року, навіть якщо добре перезимують, вони не дадуть такої компактної форми. Щоб створити такий вазон, його кожного року треба формувати з маточної рослини. Квіти перезимують у парку, а навесні їх розвезуть по ділянках, де можна сформувати такі клумби. Це має бути ділянка з постійним зволоженням. Зараз без поливу виростити гарні квіти в Полтаві неможливо, а кожна крапля води коштує нам дуже дорого», – розповіла завідувачка відділення «Садово-паркове господарство» аграрного коледжу Алла Цебро.
Біля деяких квітів розставлені таблички з іменами дарувальників. До квіткового флешмобу долучилися понад 150 людей, які придбали та подарували місту понад 200 кущів хризантем.
«На зиму хризантеми укриємо агроволокном. Або, за рекомендацією експертів, можемо викопати – нам є де їх зберігати. Це гарний момент, щоб започаткувати в Полтаві свято квітів. Ми – зелене місто, і нам потрібно це підтримувати», – вважає Катерина Бабич.
Для того, щоб хризантеми прижилися, їм потрібен полив. Дирекція парку планує просити міську владу, щоб клумбу включили в систему щотижневого поливу. Щоб свіжовисаджені квіти не викопали, як це було колись із трояндами в цьому ж парку, клумбу охоронятимуть. Цю роботу поклали на штатну охорону парку.
Хризантема – дивовижна квітка Сходу, природна витонченість якої відточувалася століттями кропіткої селекції. Безліч яскравих суцвіть радують око до снігу і сильних морозів. Охочим розводити її у своєму саду досвідчені квітникарі дають кілька важливих порад.
1. На сонячних ділянках кущі цвітуть пишніше, але можуть рости і в невеликій півтіні.
2. Культура посухостійка, але сприятливо реагує на організацію поливань в посушливі періоди і літню спеку.
3. Дуже важливо правильно посадити рослину. Діленням кущів і розмноженням займаються навесні або восени. Весною квіти садять тоді, коли мине загроза ґрунтових заморозків. Восени кущі висаджують не пізніше, ніж за 20 днів до стійких холодів.
4. При посадці в ямку вносять родючу землю, змішану з якісним гноєм або коров’яком, зрілим компостом (1:1), додаючи в кожну ямку не менше половини відра цінної органіки.
5. Оптимальна схема посадки хризантем – 0,3 на 0,3 метра, при більш щільній посадці квіти дрібнішають.
6. Під час посадки не проводять заглиблення кущів.
7. Обов’язковий рясний полив після утрамбування ґрунту в посадкових ямках.
8. Для поліпшення умов цвітіння, починаючи з середини травня, кожні два тижні проводять кореневі підгодівлі. Використовують зазвичай універсальні добрива, розроблені для квітучих культур, або нітроамофоску. Також можна застосовувати настій коров’яку, гною, пташиного посліду або золи.
9. Холодостійкі хризантеми краще зимують під накриттям в умовах середньої смуги. Укриття дозволяє зберегти в цілості прикореневу поросль, яка на майбутній сезон стане основою для майбутніх сильних пагонів.
10. Після закінчення цвітіння кущі хризантем обрізають, залишаючи пеньки заввишки до 25 сантиметрів.
11. За три-чотири тижні до приходу морозів обрізані рослини прикопують садовою землею, змішаною з компостом, перегноєм, верховим або низинним торфом, біогумусом, тирсою. Поверх органіки бажано створити додаткове утеплення з опалого листя.
12. Навесні, після танення снігу, накриття прибирають, залишаючи лише невеликий шар органіки.
13. Без обов’язкового прищипування складно отримати повноцінні пишні квіти. Кущі великоквіткових сортів культури формують у 1–3 стебла, залишаючи на кожному по одному бутону. Верхівку рослини зрізують, коли на молодому пагоні з’являється восьмий повноцінний листочок. Тоді в найближчому майбутньому формується декілька нових квітконіжок, з яких слід залишити дві-три найсильніші. Всі інші пагони вирізають.
14. Видалені з куща молоді пагони можна вкоріняти живцюванням, розмножуючи таким чином особливо привабливі сорти квітів.
15. Щоб запобігти отриманню дрібних квіток, регулярно виконують процедуру пасинкування, прищипуючи нові бічні пагони.

Підготувала Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий